Czy warto robić przetwory?

Obecnie owoce oraz warzywa dostępne są poprzez cały rok – świeże, mrożone, suszone. W sklepach jest ogromny dobór dżemów, konfitur, przypraw oraz soków. Czemu zatem należałoby zadawać sobie wysiłek, aby zrobić domowe przetwory oraz nalewki? Powodów jest mnóstwo. Domowe przysmaki można wykonywać małym nakładem. Sami decydujemy o smaku produktów, dołączając według uznania: soli, cukru, octu oraz przypraw.

Jakie domowe przetwory należałoby robić?

Ogórki kiszone, dżemy, soki to wprost klasyka. Osoby z bardziej rozwiniętymi zdolnościami mogą zrobić kapustę kiszoną, warzywa oraz sałatki w zalewie, przeciery i koncentraty. Warzywa w zalewie mogą być dobrą oraz zdrową przekąską podczas spotkania z przyjaciółmi. Przy takiej możliwości sprawdzą się ogórki w zalewach na ostro oraz na słodko, dynia lub opalane pomidorki koktajlowe. Atrakcyjnym pomysłem jest zrobienie produktów “ na przekór” na przykład dżemów z warzyw. Do takich dżemów idealnie nadaje się cebula, papryka, dynia, marchew lub pomidory.

Czy domowe przetwory są zdrowe?

Najzdrowszą formą domowych produktów są kiszonki, jakich popularność w ubiegłych latach niezwykle wzrasta. Poza ogórkami oraz kapustą kisi się obecnie także marchewki, buraki, cytryny, pomidory, rzodkiewki, natomiast chociażby pieczarki. Kiszone warzywa są ważnym zarzewiem kwasu mlekowego, jaki wspiera mechanizm oczyszczania organizmu oraz wzmacnia system immunologiczny. Kiszonki mają także dobry wpływ na mechanizmy trawienne oraz zarządzają florę bakteryjną w jelitach. Poza kwasem mlekowym zapewniają także witaminy będące w poddawanych kiszeniu warzywach i elementy mineralne.

Czy robienie domowych przetworów się opłaca?

Ktoś także może stwierdzić, iż robienie domowych przetworów się nie opłaca. No ponieważ gdy nie masz swoich produktów oraz warzyw, to musisz je zakupić. Poza tymże musisz zakupić słoiki, zakrętki, butelki, cukier, sól, ocet. No i musisz przeznaczyć na czas na przygotowanie domowych przetworów. Gdy idzie o zakup warzyw oraz owoców to w sezonie, więc w okresie kiedy owych warzyw oraz owoców jest multum, są one w niezwykle korzystnych cenach.

Zdrowie oraz witaminy zawarte w słoiku


Należy jednakże zaobserwować, iż poza sprawą finansową mamy w tymże wypadku do czynienia również ze sprawą zdrowotną. Mnóstwo osób robi swoje przetwory, gdyż wie, jakich składników do tego wykorzystało. Dzięki temu nie musimy się obawiać żadnych konserwantów lub pozostałych niebezpiecznych treści. Domowe napoje lub kompoty nie mają syntetycznych pigmentów, za dużej ilości cukru, natomiast również tak popularnych oraz niejednokrotnie stosowanych w obecnych czasach polepszaczy smaku oraz zapachów „identycznych z naturalnymi”, jakie tak naprawdę z naturalnością nic wspólnego nie mają.

Plate obraz autorstwa KamranAydinov - www.freepik.com