Jakie zalety mają przetwory?

Przetwory domowe, powstałe na podstawie ekologicznych składników, pozwolą nam w okresie ciężkiej zimy czuć smak lata, na jakie z takim utęsknieniem wówczas czekamy. Znalezione gdzieś na dnie spiżarki, przywołają wspomnienie ciepłych dni i doskonałych, polskich smaków. Zatem może nie należałoby przeliczać pieniędzy, jedynie wziąć się do pracy oraz zrobić jak najwięcej słoików dla rodziny.

Dżemy oraz konfitury

Z wiśni, z malin, moreli, papierówek jabłek, mirabelek – otrzymuje się je z owoców poddawanych długiemu smażeniu bądź gotowaniu. Zatem mogą tracić chociażby 40-60 proc. witamin oraz pozostałych antyoksydantów. Utrzymują jednakże elementy mineralne oraz błonnik rozpuszczalny (pektyny). Domowe dżemy, konfitury oraz galaretki są chociażby lepiej znoszone aniżeli świeże owoce, np. poprzez osoby na diecie niskokalorycznej oraz rekonwalescentów.

Jakich artykułów najlepiej używać do robienia przetworów?

Należałoby, aby były to produkty uprawiane ekologicznie, wolne od syntetycznych treści chemicznych. Niewątpliwie gdy są to owoce lub grzyby samodzielnie zgromadzone, produkty nabierają niepowtarzalnego charakteru. Prócz zachowania artykułu, zatrzymane są również wspomnienia połączone z pełnym przebiegiem zbierania, jak rodzinne grzybobranie jesienią lub letnie zrywanie czereśni wraz z dziećmi. Momentami zdarza się, iż rodzina bądź przyjaciele obdarują nas np. koszem jabłek lub wiadrem czerwonych porzeczek z własnej działki. Gdy do owej chwili nie było wiadomo, co robić z takimi upominkami oraz część spośród nich się marnowała, domowe produkty są doskonałym wyjściem

Moda na przetwory

Wekowanie doskonale wpisuje się w nurt slow food i naturalnego dobierania artykułów. Tradycja własnych babek jest utrzymana, natomiast my ponadto otrzymujemy naturalne produkty, bez konserwantów oraz syntetycznych pigmentów. Jednorazowe przystąpienie do zrobienia słoików może zapewnić nam zapas pysznych weków na 12 miesięcy. To dużo oszczędność finansowa dla domowego budżetu. Nie jedna gospodyni uraduje się również z takiego niezwykłego upominku. Oryginalna receptura na ulubione kiszonki lub słodki przysmak do placków to jedynie pomysł na kulinarny prezent.

Domowe przetwory na zimę – jak trzymać?

Zawarte w słoikach domowe produkty powinny leżeć w ciemnych oraz zimnych pomieszczeniach. Doskonale, jeśli jest szansa schowania ich do piwnicy. Osoby, jakie nie mają dostępu do takiego wnętrza, powinny wygospodarować właściwą ilość miejsca w kuchennych bądź spiżarnianych szafkach. Istotne, aby domowe produkty były możliwie jak najbardziej oddalone od grzejników bądź pozostałych źródeł ciepła oraz aby nie dochodziło do nich światło.

Food obraz autorstwa KamranAydinov - www.freepik.com